Mikoszewo należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących miejscowości na Mierzei Wiślanej. Otoczone wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą. Czyste plaże, bezpieczne kąpieliska morskie, miły dla stóp piasek , zdrowe, przepełnione jodem powietrze, mieszany las, to tylko niektóre atuty cudownego mikroklimatu Mikoszewa. Bezpośrednio ze wstęgą piaszczystej plaży sąsiaduje pas zielonego lasu.
Mikoszewo znajduje się w otulinie Rezerwatu "Mewia Łacha", który jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów nad polskim Bałtykiem. Tu każdy – stosownie do nastroju – znajdzie przestrzeń do wypoczynku w samotności bądź rozrywki i zabawy w gronie przyjaciół, a także indywidualnego spotkania z bogactwem przyrody. W lasach tych można spotkać dziki, sarny i jelenie, a zbiorniki wodne są miejscem odpoczynku i żerowania dla wielu ptaków podczas ich wiosennych i jesiennych wędrówek. To jedyne miejsce, gdzie w sposób naturalny żyją bałtyckie foki. W rezerwacie można również spotkać blisko 300 gatunków roślin oraz blisko 120 gatunków ptaków wędrownych.
Nasz teren, dla większości osób kojarzy się z bursztynem - skarbem Bałtyku. Geneza powstawania bursztynu sięga w przeszłość, na co najmniej 40 milionów lat, jednak w naszych wodach bursztyn gości dopiero od 10 tys. lat. Dziś spacerując po plaży (najlepiej po sztormie) możemy znaleźć dużo bursztynu. Zdarzają się prawdziwe okazy.
Cechy żuławskiej części otuliny Parku "Mierzeja Wiślana" ukształtowały się w toku wielowiekowego rozwoju dziejowego. Dzięki działalności osadników niderlandzkich w XVII, XVIII, a nawet XIX wieku znajdują się tutaj unikalne zabytki architektoniczne - domy podcieniowe, zagrody holenderskie, wiatraki, młyny oraz „wiatraki pompowe”. W Drewnicy i Żuławkach pozostało najwięcej zabudowań, w tym najbardziej znane – wiatrak „koźak” z 1718 roku oraz kościół neogotycki p.w. Najświętszej Marii Panny z 1841 r.
Wielką Żuławską osobliwością krajoznawczą są również cmentarze mennonickie i ewangelickie. Ich największą wartością są nagrobki. Stanowią one również charakterystyczne dominanty pięknego i bogatego drzewostanu w Krajobrazie Żuław Wiślanych.